הבנת מגדר מהו

ברוב החברות כיום, משתמשים במונחים "מגדר" ו"זוויג" (מין) באופן זהה, ומוטעה. שימוש רעוע זה הוא שמוביל לבלבול כה רב בין השניים, עד כדי טשטוש ההבדל ביניהם. אנו נולדים, משויכים למגדר מסוים על פי הזוויג שלנו ומצופים להתמודד עם מה שיש לעולם להציע. אך לעתים, הקישור בין המין הביולוגי של אדם לבין מגדר ספציפי אינו משקף את רגשותיו ותחושותיו של האדם.

הזוויג (מין ביולוגי) הוא מונח פשוט הכולל מקבץ תכונות פיזיולוגית המסווגות אדם כזכר, נקבה או אינטרסקס. לעומת זאת, מגדר הוא מסובך יותר. מגדר הוא אינטגרציה בין הזוויג, השיוך האישי של כל אחד לזוויגו (כלומר, האם האדם מרגיש כזכר, נקבה, שניהם או אף אחד מהם; ללא קשר לזוויג שבפועל יש לו) ותפקידי המגדר שלו (הרחבה בהמשך).

התרבות המערבית התרגלה לראות את המגדר כבעל שני ערכים יחידים, קבועים ונוקשים – בן ובת, כאשר שניהם מעוגנים בזוויג של הפרט. כשתינוק נולד, מבט מהיר בין הרגליים יקבע את המגדר אותו יישא הוולד במהלך חייו.

נושא המגדר נמצא סביבנו כל הזמן. בתי ספר, דתות, לחצים חברתיים, חברות והמדיה הם רק חלק מהגורמים המשפיעים על תפישתנו את המגדר, שהוא פן ליבה בהיבט העצמי. בסופו של היום, כמעט לכל דבר בשפות השונות יש מגדר – לצבעים, לצעצועים, לשמות, להתנהגויות, לבגדים ועוד (בשפה העברית אין אפילו דרך פנייה שאינה ממוגדרת, בדומה לyou באנגלית). בסביבות גיל 3, בהתאם לשיוך המגדרי ולתפישה האישית של כל אחד, ילדים כבר מגבשים את הפעילויות ואת ההצגה העצמית שלהם אל הסביבה. כך, ניתן לראות שתפקידים מגדריים מוסכמים הם כה מושרשים בחברה, עד שרובה אינה יכולה לראות קיום מצב אחר. זאת ועוד, אנשים אלו לרוב אף לא מפקפקים וחוקרים מגדר מהו, מאחר ואין להם צורך – השיטה עובדת לטובתם.

המגוון המגדרי הרחב הוא חלק נורמטיבי מהחוויה האנושית, במהלך ההיסטוריה ולרוחב תרבויות שונות. מגוון מגדרי לא בינארי מתועד על ידי היסטוריונים ואנתרופולוגים שונים (לקריאה נוספת). על כן, א-בינאריות בחברה אחת יכולה להיחשב כנורמטיביות מגדרית בחברה אחרת, ואף באותה החברה. ניתן לראות את הטרנדים המגדריים המשתנים לאורך ההיסטוריה – גברים עם נעלי עקב, פסילת נשים מעיסוק בספורט (אפילו החלוקה: כחול=בנים, ורוד=בנות היא חדשה יחסית!) ועוד.

כאשר המגדור של אדם תואם את מינו הביולוגי, שיוכו האישי ואת התפקיד המגדרי שלו, הוא נהנה מפריבילגיות מגדריות. כמו פריבילגיות רבות אחרות, זהו פן בחייו של הפרט הנהנה מהן, אשר הוא לרוב לא מייחס לו חשיבות רבה. אנשים אלו נקראים "סיסג'נדרים". כאשר סיסג'נדר ממלא טפסים, קונה בגדים או מסתובב עם תעודות מזהות, הוא מייחס להם חשיבות מינימלית. לעומת זאת, לאדם טרנסג'נדר, או אדם א-בינרי אחר (שמגדרו אינו תואם את אחד (לפחות) מהשלושה המרכיבים את השילוש הקדוש – מין ביולוגי, שיוך אישי ותפקיד מגדרי) כל הפעולות הללו (ורבות אחרות) מזכירות לו שהוא נמצא בתרבות ובחברה שאינה מכילה אותו.

הפריבילגיה המגדרית (ורבות אחרות) מגיעה מתוך נקודת ההנחה שתפישת העצמי של אחד היא קולקטיבית וזהה אצל כל האנשים, אך זוהי שגיאה בסיסית. על מנת להבין את ההבדל עוד יותר, חישבו על הסיטואציה הבאה: אתם מבלים עם חברים במסעדה, ולפתע פתאום צריכים ללכת לשירותים. עבור סיסג'נדרים לא תהיה כל התלבטות – הזכרים ייכנסו לשירותי הגברים והנקבות לשירותי הנשים. אך עבור טרנסג'נדרים / א-בינאריים מדובר בהחלטה משמעותית המשפיעה עליהם עד מאוד, ולעיתים אף מדובר בכפיית הסביבה את המגדור על הפרט.

טרמינולוגיה מגדרית (או: ההרחבה המובטחת)

זהות מגדרית – הדרך בה האדם תופש את עצמו (גבר, אישה, שניהם, אף אחד מהם ועוד) ואיך הוא קורא לעצמו. הזהות המגדרית אינה קשורה לזוויג של הפרט.

התבטאות מגדרית – הדרך בה האדם מביע את זהותו המגדרית לחברה, דרך התנהגויות שונות, בגדים, תספורת ועוד. זהו פרט חשוב בתקשורת עם הסביבה, שכן לרוב אנשים (זרים) משייכים לפרט מגדר על פי הופעתו החיצונית.

תפקיד מגדרי – זהו סט של חוקים, פעולות, ציפיות והתנהגויות הנתונות לזכרים ולנקבות על ידי החברה. החברה המערבית כיום מכילה שני תפקידים מגדריים: גבריות (משויך לזכרים) ונשיות (משויך לנקבות). לתרבויות אחרות יש שלושה או יותר תפקידים מגדריים.

נזילות מגדרית – זהו מונח המכיל מגוון רחב של התבטאויות מגדריות, כאשר הן עשויות להשתנות מיום ליום, או בין סיטואציות.

 

באבי (תפקידי מגדר)

[התמונה לקוחה מתוך: שולפת ציפורניים, Carol Rossetti]

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s