משהו טוב קורה פה? על ספוקן וורד ופשעי שנאה

[מאת: נעם נזרי, י"ב2]

 

הכפר הירוק הוא בית ספר המצטיין בחופש הביטוי. על אף הביקורת שהוא סופג לפעמים, אל לנו לשכוח שמדובר במוסד של מערכת החינוך. לכן, אני מאמינה שהכפר הירוק הוא מוסד חינוכי, אשר מנסה ככל יכולתו לאפשר את חופש הביטוי בו, בין אם מדובר במגמות אומנותיות שונות המאפשרות ביטוי עצמי, עיתון הכפר בו רשאים התלמידים לכתוב ולהתבטא כרצונם, ואף במסדרונות בית הספר רשאי כל אחד להחזיק באיזו עמדה שהוא בוחר ואף להציג אותה באמצעות סטיקרים על הלוקר האישי למשל, כל עוד אינו פוגע באיש.

למרות כל חופש הביטוי שציינתי, נעשה בשבוע האחרון (נכתב ב23/2) בכפר מעשה חמור מאוד- אני טוענת שאף פשע שנאה לכל דבר. כמה מחברי בכפר החליטו לשים סטיקרים של הקהילה הגאה על הלוקר האישי שלהם- קישטו אותו כראות עיניהם, על מנת להביע את תמיכתם, ואת השותפות שלהם במאבק הלהט"בי. למחרת בבוקר כשהגיעו חברי לבית הספר, ראו כי הסטיקרים נתלשו. חשוב לציין כאן שיש עוד סטיקרים על לוקרים נוספים התומכים במגוון דעות בדיונים שונים במעסיקים את החברה שלנו כמו זכויות בעלי חיים ותמיכות מפלגתיות שונות, ובכל זאת נתלשו דווקא הסטיקרים התומכים בקהילה הגאה, דבר המצביע ללא ספק על כוונה תחילה ועל פשע שנאה מכוון, שנועד להדיר דעה מסוימת משיח הקירות בכפר.

הדבר מאכזב במיוחד לאור העובדה שלפני מספר שבועות הגיע הכפר הירוק לשיא חופש הביטוי שלו, שבעיני הוא הישג חינוכי מרשים שמראה עד כמה הכפר פתוח וחדשני- מופע הספוקן וורד** בשבוע האומנויות.

צפיתי ביחד עם שכבת י"א במופע של קבוצת הספוקנוער שנפתחה בכפר הירוק. קבוצת הנערות והנערים הללו, בבעלי כישרון רב ושופע, עלו לבמה ושפכו את ליבם בפני כל מי שהסכים לשמוע. הם עשו זאת בכנות, נאמנים לעצמם, בשפה בהירה וברורה אך בו זמנית לא נמוכה. לא חששו לבקר גם את המוסד עצמו, את מערכת החינוך, את הנורמות החברתיות סביבם, הראו עד כמה פורה המפגש בין תלמידי EMIS לתלמידי הכפר הירוק, אך יותר מכל הראו עד כמה אנשים מאושרים יותר, חופשיים יותר, נינוחים יותר, במערכת המאפשרת להם לבקר אותה. לא מטילה עליהם הגבלות, נותנת להם להיות עצמם ודרך כך נותנת להם גב על מנת שיוכלו להתקדם הלאה. כשהמערכת מקשיבה, שומעת ביקורת ומנסה לתקן היא מצמיחה אנשים טובים יותר. כן, כן, מה שחופש ביטוי יכול לעשות!

לכן, דווקא מהכפר הירוק ציפיתי להגיב בהתאם. אמנם החל תהליך אכיפה וניסיון למצוא את הפושע, נפתח תא גאה בכפר הירוק (גם תומכים מוזמנים!) ונערך המפגש הראשון שלו, אך זה לא מוריד מהאחריות של הכפר כמוסד חינוכי ומהאחריות שלנו, התלמידים, על המעשים- ועל כך שאיננו מנסים למנוע אותם. להתמודד עם הפשע שאולי נראה שולי בחומרה, כי הוא עלול לגרור אחריו דברים גרועים בהרבה, ליצור סביבה עוינת. בכפר הירוק אנשים מרגישים בנוח לצאת מה"ארון", זה משהו להתגאות בו!! זה הישג חינוכי ואנושי (!) מרשים, ואם לא ישמרו עליו, הוא עלול להיעלם.

הכתובת הייתה על הקיר.

 

**ספוקן וורד היא אמנות עכשיווית העוסקת בשילוב בין שירה ותיאטרון- כאשר דרך ההצגה של השיר היא חלק מהיצירה עצמה. שירה מדוברת משתמשת באמצעים כמו חריזה, מקצב, מצלול דומה של מילים שונות (למשל, "לדבר כדי לצאת מהמדבר שמדביר את כל הדבורים"), משחקי  מילים, טונים וקונוטציות. השירה המדוברת תופסת לאחרונה תאוצה, ויש פורומים רבים לנוער העוסקים בה

 

IMG_20160501_000227

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s